İspanyol Mutfağı

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 22 Haziran 2010

İspanyol mutfağı; gerek ülkenin coğrafi konumu, gerek zengin tarihi, gerek çağlar boyunca yaşadığı savaşlar gerekse keşifler ve göçler nedeniyle oldukça zengin bir kültürü yansıtmaktadır.
İspanyol yaşam tarzı gereğince Akdeniz tarzı beslenmeyi adet edinmişlerdir. Sık aralıklarla azar azar yemeğe dayanmaktadır yemek kültürleri.
İspanyollar sabahın erken saatlerinde haifif bir kahvaltıyla güne başlarlar. Daha sonra saat 11 gibi ikinci bir kahvaltı, saat 13 gibi de mezeler ve kanepelerle tapas dedikleri öğünü yaparlar. Saat 15 gibi de öğle yemeği yerler. Akşam üstü çay ve bisküvi, daha sonra tekrar bir öğün tapas ve de geç saattlerde uzun sohbetler eşliğinde akşam yemeği yerler.
Gazpacho:
İspanyol mutfağında sık sık tüketilen geleneksel bir tür soğuk çorbalarıdır.
Bu çorba, domates, sirke, sarımsak, zeytin yağı, ekmek içi, soğan, salatalık ve yeşil biberin çiğ ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımıdır. Yağda kızarmış ekmek parçaları veya katı yumurtayla servis edilir.

Gazpacho

Andalucia Spesiyaliteleri:
İspanya’nın en kalabalık yöresi olan Andulica’nın değişik kesimlerinde kendilerine özgü spesiyaliteleri bulunmaktadır. Örneğin kıyı kesimlerinde deniz ürünleri çeşitlerinden yapılan spesiyaliteleri vardır.
İspanya’nın güney kesimini oluşturan Andulica’nın mutfak özellikleerinden bahsetmek gerekirse; uzun yıllar Arap işgalinde kalmasından dolayı, İspanya’ya özgün lezzetler katmıştır. Kuzey Afrika mutfağından da çok etkilenen bu bölgede karbonhidrat ağırlıklı besinler oldukça yer tutmaktadır. Ayrıca hem Atlas Okyanusuna hemde Akdeniz’e kıyısı olduğu içinde mutfağında deniz ürünleri oldukça fazla bulunmaktadır. Buğday, zeytin ve üzüm geleneksel tarım ürünlerini oluştururken, yumurta, domates, sarımsak, soğan ve biberde İspanyol mutfağında oldukça çok kullanılan ürünlerdendir.

Tapas

İspanyolların özgün lezzeti tapastanda bahsedelim biraz. “Tasca” adı verilen barlarda şarap ve bira eşliğinde sunulan meze ve kanepe çeşitleridir. Genellikle peynirli, yumurtalı, etli, sebzeli çeşitleri vardır. İspanyollar mahallelerindeki tascalarda biraraya gelir, bu leziz ürünleri yiyip sohbet ederler.
Son derece renkli ve lezzetli yemekleri bulunduran İspanyol mutfağı denemeye değer. Fırsatını bulan herkes tatmalı bu lezzetleri.

Yorum yapın