Adalar

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 22 Haziran 2010

Balear Adaları

Ibiza

Ibiza

Ibıza :

İsmini Arapça’daki Yabisah kelimesinden almıştır.Orta çağ dönemlerinde uzun yıllar Arapların kontrolünde kalan ada da Arap ve Akdeniz kültürünün sentezlnmiş hali görülmektedir. Turkuaz rengindeki denizi ve beyaz kumsallarıyla ziyaretçilerin büyülendiği ada da eğlenceye hiç ara verilmez gündüzleri kumsallarda yapılan partiler yerini geceleri büyük disko ve barlara bırakmaktadır. Dünyaca ünlü djlerle eğlence duraksız devam etmektedir.

Cala Galdana

Cala Galdana

Menorca :

Emekli ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir adadır. Menorca çok çabuk derinleşmeyen temiz bir denize sahiptir. Ada gerçekten çok temiz ve aynı zamanda yolları, yapıları çok düzenli. Adanın gelir kaynağı turizm olmakla birlikte deri ve mobilya sektörüde ciddi bir şekilde gelişmiştir yani halk denize, kumsala bel bağlayıp oturmamıştır. Adanın mutfak kültürü Akdeniz mutfağı olmakla birlik bir çok balık çeşidini barındırıyor. Ada halkı misafirperver çok sıcak kanlı insanlardır bu arada adada İspanyolca ve Katalanca konuşulmaktadır.Adada ki gözde kumsallar bazıları Cala Macarella, Cala Mitjana, Cala Galdana’dır.

Mallorca :

Adanın geçim kaynağı tamamiyle turzim endekslidir. Zaten başka bir şey yapmalarınada gerek yok, adanın nüfusu 700bin civarındadır fakat yaz aylarında bu sayı iki katına çıkmaktadır. Ada halkı Katalan’dır bu yüzden ada da resmi dil Katalca’dır İspanyolca yabancı dil konunumdadır bu olayla restaurantlardaki menülerde karşılaşacaksınızdır herşey Katalanca yazılmıştır.

Yorum yapın